Heureka.sk - nákupný radca


Poradňa Parfumy

Čo je parfum, toaletná voda a kolínska voda?

Označenie parfum, parfumovaná voda, toaletná voda, kolínska voda (voda po holení) apod. určuje podľa príslušných noriem, aké množstvo vonnej kompozície je v danej vôni. Veľmi jednoducho povedané nám toto označenie napovie, aká silná je vôňa a ako dlho vydrží. Avšak pri výbere je potrebné dbať aj na ďalšie zásady.

Vône totiž nejde navzájom porovnávať, keďže majú rôzne zloženie. Korenená toaletná voda môže byť omnoho intenzívnejšia, než citrusová parfumovaná voda.

Jemná parfumovaná voda Lanvin Eclat D'Arpege nie je v praxi taká intenzívna ako toaletná voda Chanel No.5. Pokiaľ však budete porovnávať jednu vôňu, ktorá sa vyrába ako vo forme parfumovanej vody, tak toaletnej, bude voda parfumovaná intenzívnejšia a s dlhšou výdržou. Parfumovaná voda Chanel No.6 tak bude silnejšia, než toaletná voda Chanel No.6.

Samostatnou kapitolou sú parfumy - veľmi silné a koncentrované vône. Parfumy vyrábajú väčšinou len špecializovaní výrobcovia a v bežnom predaji ich nájdete veľmi zriedkavo. Tieto vône sú totiž natoľko silné a intenzívne, že sa na denné používanie príliš nehodia a navyše ich cena je veľmi vysoká.

  • Parfum (extrakt) - obsahuje 15 až 30 % vonnej parfumovej kompozície v koncentrovanom liehu (alkohole). 
  • Parfumovaná voda (Eau de Parfum, EdP) - obsahuje 8 až 15 % vonnej parfumovej kompozície v cca 85-90% liehu. 
  • Toaletná voda (Eau de Toilette, EdT) - obsahuje 4 až 8 % vonnej parfumovej kompozície v cca 80% liehu.
  • Kolínska voda (Eau de Cologne, EdC) - obsahuje 3 až 5 % vonnej parfumovej kompozície v cca 70% liehu.

 

Autor:  Notino.sk

Porovnať parfumy